У суботу, 26. новембра 2022. године, у организацији Асоцијације словачких педагога, у ОШ „Јан Чајак“, одржан је једнодневни семинар под називом „Реминисценција на 125. рођендан прве академске словачке сликарке Зуске Медвеђове“. Семинару је присуствовало 50 ученика и наставника из осам основних школа: из Кулпина, Пивница, Кисача, Лалића. Арадача, Старе Пазове, Ковачице и Бачког Петровца.

Пројекат је реализован кроз креативне радионице у којима су са ученицима радиле наставнице словачког језика и књижевности Јармила Пантелић и Весна Валихора-Филиповић и наставница ликовне културе Данијела Марко. Ђаци су инспирисани животом и делом академске сликарке Зуске Медвеђове, уметнички оживели значајну личност из историје војвођанских Словака. Резултат њиховог стваралаштва су литерарни радови, измишљени интервјуи и стрипови.

На самом почетку, у зборници поздравила их је директорка школе др Зденка Дудић, а у име организатора, Асоцијације словачких педагога, поздравила их је председница Марија Андрашик, која је учесницима детаљније објаснила програм овог традиционалног семинара.

На почетку семинара, Ана Сеч-Пинћир, директорка Музеја војвођанских Словака, припремила је, за учеснике семинара занимљиво предавање као и презентацију о животу и делу прве академске сликарке из Војводине. Након предавања одржан је квиз знања, како би се проверило шта су ученици запамтили са предавања, а у оквиру ког су најуспешнији учесници добили поклоне.  Помоћу виртуелног обиласка, присутни су имали прилику да кроз ВР наочаре погледају изложбу радова академске сликарке Зуске Медвеђове, изложених у Галерији Зуске Медвеђове.

У оквиру семинара за наставнике словачког језика, у зборници школе, одржан је традиционални радни састанак Актива словачких учитеља. Актив је део Асоцијације словачких педагога, а наставници су израдили критеријуме оцењивања које примењују у настави. Радни састанак је водила просветна саветница Татијана Нађ.

Након паузе за ручак, учесници семинара су посетили Гимназију „Јан Колар“ са домом ученика.

На крају, Марија Андрашик је изнела закључке о семинару и захвалила се свим ученицима и њиховим наставницима на учешћу и доделила им пригодне дипломе и поклоне.