Поштовани родитељи,

Родитељу или другом законском заступнику деце која су стасала за упис у први разред основне школе, омогућено је да електронским путем дефинишу датум уписа детета у основну школу на територији Србије преко Портала еУправа.

Како да закажете термин за упис (кораци):

Уколико нисте, потребно је да се региструјете на Порталу еУправа. Детаљно упутство можете пронаћи овде.

Након успешне регистрације потребно је да се пријавите на Портал (упутство за пријаву).

Дугме „Покрени услугу“ отвара страницу где је потребно да одаберете школу у којој желите да закажете термин за тестирање ђака и упис и одаберите термин.

Захваљујући електронској услузи еУпис родитељи не доносе документацију у школу, већ се она прибавља по службеној дужности електронским путем. Преко апликације еУпис извршиће се повлачење података о ученику (извод из матичне књиге рођених, евиденције пребивалишта и доказ о обављеном лекарском прегледу) и упис. Приликом уписа није потребно да прилажете документа, потребно је понети само испуњену пријаву за упис у први разред и лекарско уверење уколико сте преглед обавили код приватног лекара. Након уписа детета у школу, истог дана, педагог, односно психолог школе вршиће испитивање детета.

Према Закону о основама  система образовања и васпитања (чл. 18. Закона о основама система образовања и васпитања -“Сл.гл. РС” бр. 72/09; 52/11; 55/13; 35/13 – аутентично тумачење; 68/15; 62/16 – одлуке УС и 88/2017) у први разред се уписује свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година.

То значи да се школске 2023/2024. године  у први разред уписују сва деца рођена од 1. марта 2016. године до краја фебруара 2017. године. Родитељи ове деце имају законску обавезу да упишу своје дете у први разред.

Родитељи могу од 20.03.2023. године електронски заказивати термине за упис будућих првака на порталу еУправа, или могу да позову школског педагога, како би заказао термин у име родитеља.

Упис и тестирање  деце за  полазак у први разред основне школе за школску 2023/2024. годину ће се обавити у периоду од 01.04.2023. до 31.05.2023.

Све додатне информације везане за упис ученика у први разред можете добити од педагога школе на број тел. 062 8076005 сваким радним даном.

Тестирање ученика

На основу теста и интервуја са родитељима  утврђује се  интелектуална, социјална и емоционална зрелост детета за полазак у школу.

Потребно је имати на уму да за дете не треба никаква посебна припрема за тестирање. Важно је да дете буде одморно и да му код куће укратко објасните где иде. Немојте застрашивати дете (“Нећеш се уписати у школу ако не будеш све знао…” и сл.), нити му ублажавати ситуацију (“Мало ћеш да се играш са психологом/педагогом…”). Овај тест не захтева познавање слова (читање и писање), као ни рачунање.

СВИМ   БУДУЋИМ   ПРВАЦИМА   ЖЕЛИМО   СРЕЋАН   ПОЧЕТАК И  ПУНО  УСПЕХА!

ОБАВЕШТЕЊЕ

ПРИЈАВА